środa, 2 stycznia 2013

Potem - Rosamund LuptonNikt nie przeczuwa, że w ten piękny, słoneczny dzień, gdy na szkolnym boisku rozgrywają się zawody sportowe dla dzieci, może dojść do katastrofy. Nastoletnia Jenny pracuje tego dnia jako pielęgniarka szkolna i znajduje się w budynku Sydley House w chwili, gdy wybucha pożar. Jej matka Grace wbiega do płonącej szkoły, by uratować córkę, ale kto ochroni ją przed szalejącymi płomieniami? Obydwie lądują w szpitalu, gdzie walczą o życie, a sprawa pożaru staje się pożywką dla reporterów. Kobiety są w śpiączce, ale spotyka je coś dziwnego – oddzielają się od swojego ciała i niewidzialne dla wszystkich poza sobą mogą wędrować po szpitalu, słyszeć rozmowy mijanych ludzi i porozumiewać się. Pojawia się podejrzenie, że pożar został spowodowany celowo, a informacja ta zapoczątkowuje prowadzone przez Grace śledztwo.

„Potem” to kolejna znakomita historia spod pióra Rosamund Lupton. Podobnie jak w „Siostrze” w tej książce również możemy zobaczyć silną więź między bliskimi osobami, tym razem matką i córką. Miłość i poświęcenie determinują wszystkie sytuacje i zachowania, możemy je ujrzeć na każdym kroku. „Potem” niesamowicie działa na czytelnika, wywołując całą masę emocji, prowokując do zastanowienia, zaskakując niespodziewanymi zwrotami akcji. Łapie za gardło i nie puszcza aż do ostatniej strony. Uwielbiam książki tej autorki za to, że nie pozwalają o sobie zapomnieć i na długo zostają w głowie. „Potem” wzrusza, obrazując nie tylko sytuacje ekstremalne, kiedy to oddanie i okazywanie miłości są jak najbardziej oczywiste i naturalne, ale też przedstawiając sceny z życia codziennego, a ich całościowy obraz przyprawia o łzy.

Książka ma formę pamiętnika, w którym Grace zwraca się do swojego męża, opowiadając mu co przeszła wraz z córką, jak zdarzenia te na nią wpłynęły i do jakich doszła wniosków. Styl Lupton jest przyjazny czytelnikowi, lekki, a czasem trochę poetycki. W książce znalazłam sporo ciekawych i trafnych przemyśleń i sentencji, które bardzo mi się spodobały. „Potem” to niezwykle wzruszająca historia, ale też mroczny, trzymający w napięciu i mrożący krew w żyłach thriller. Nic nie jest tu jednoznaczne, tropy mieszają się i raz po raz upadają, a ostateczne rozwiązanie szokuje i bulwersuje. Akcja książki rozgrywa się stosunkowo wolno, ponieważ pojawia się bardzo dużo retrospekcji z przeszłości bohaterów, które wiele wnoszą do fabuły. Nie sprawia to jednak w żadnym razie, że historia staje się nudna, wręcz przeciwnie, bardzo wciąga i nie sposób się od niej oderwać przed poznaniem rozwiązania.

Powiedziałeś mi kiedyś, że zmysłem, który w chwili śmierci przestaje działać jako ostatni, jest słuch. Mylisz się. Ostatnia jest miłość.

Rosamund Lupton doskonale poradziła sobie z kreacją bohaterów. Ich portrety psychologiczne są świetnie zarysowane, postaci są jak najbardziej żywe, cielesne i nam bliskie, a ich uczucia przekładają się na nasze. Bohaterowie nie są idealni, każdy ma swoje wady, a autorka korzysta z tego zwodząc czytelnika i wystawiając jego nerwy na próbę, bo tak naprawdę nie wiadomo, kto jest dobry, a kto zły, każdy jest podejrzewany o najgorsze. Lupton bardzo wyraźnie i emocjonalnie przedstawiła więź pomiędzy Grace i jej mężem, któremu kobieta stara się wszystko opowiedzieć, choć on nie może jej usłyszeć. Miłość i poświęcenie to uczucia, które w tej książce są niemal namacalne, a bohaterowie nieraz muszą przejść długą drogę, by spojrzeć w przeszłość i dostrzec swoje błędy.

„Potem” to kolejna rewelacyjna książka Rosamund Lupton, która rzuca czytelnika na kolana i długo po zakończeniu lektury nie pozwala o sobie zapomnieć. Zaskakuje, wzrusza i daje nadzieję. Uwielbiam tę książkę i chyba więcej nie muszę dodawać. Nie znalazłam co prawda informacji na temat tego, czy autorka szykuje dla nas kolejną powieść, ale bardzo bym się ucieszyła, gdyby się tak zdarzyło. „Potem” było moim drugim spotkaniem z twórczością Rosamund Lupton i drugą rewelacyjną przygodą, pełną emocji i czających się w mroku cieni. Polecam z całego serca!

 Moja ocena: 10/10


18 komentarzy:

 1. chyba na razie podziękuję.. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bardzo chcę zapoznać się z tym autorem. Myślę, że zacznę właśnie od tej książki. Tym bardziej jeszcze jak Ci się aż tak bardzo podobała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. od jakiegoś czasu myślę o pozycji, ocena zachęca do sięgnięcia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Siostra" mnie wciągnęła bez reszty. Chętnie sięgnę i po "Potem".

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam całkiem niedawno i bardzo miło wspominam! była to jedna z nielicznych książek, które doprowadziły mnie do łez! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Narobiłaś mi jeszcze większego apetytu! Już od jakiegoś czasu się czaję na tę autorkę i jej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba trochę nie w moim stylu, ale polecę znajomej, ona lubi takie klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja. Z chęcią zajrzałabym do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale Potem czeka już u mnie na półce:) Już nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i ksiązka również mnie urzekła *.* te emocje... mam nadzieję, że jeszcze spotkam się z jakąś jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 11. możesz być pewna, że przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka nie do końca w moich klimatach, ale z chęcią polecę ją mojej mamie :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na nią ochotę już od jakiegoś czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi ciekawie, ale to chyba nie do końca moje klimaty. Chociaż raz na jakiś czas lubię sobie posmutać nad książką... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. książka czeka na swoją kolej ale chwilowo nie ciągnie mnie do sensacji, ale wiem, że na bank ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 16. Ach, cieszę się, że mam tę książkę już u siebie, muszę się zabrać za czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Fabuła zapowiada się interesująco, a tego autora już od dawna mam "na oku" ;)

  OdpowiedzUsuń