Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na kilka dni. Taka krótka wycieczka w towarzystwie przyjaciół, z rozkoszowaniem się bogactwem przyrody, wieczornymi rozmowami przy ognisku, oglądaniem gwiazd nocą. Do czasu, gdy owa sielanka nie zostanie zakłócona przez setki samolotów z wyłączonymi światłami, lecące z głośnym warkotem po niebie. Rodzi się w Tobie niepokój, ale przecież można to wyjaśnić na tyle sensowych sposobów. A potem wracasz do pustego domu, okolicy, miasta. Ani żywej duszy, tylko martwe zwierzęta i cisza dookoła, niczym w nocnym koszmarze. Ale to nie jest sen, a Ty nie obudzisz się w ciepłym łóżku zlany potem, oddychając z ulgą, że to wszystko nieprawda. Choćbyś bardzo pragnął znaleźć inne wytłumaczenie na to, co Cię spotkało, w końcu zdajesz sobie sprawę, że to rzeczywistość. Że zaczęła się wojna, nie taka, o której słyszysz w telewizji, nie do końca potrafiąc w to uwierzyć. Teraz to Ty znajdujesz się w jej centrum.
Przyjmijmy, że historia ta ma swój początek w chwili, gdy grupa nastolatków, mniej lub bardziej z sobą zżytych, postanawia zorganizować biwak. Nic wielkiego, tylko kilka dni przypadających na festyn w miasteczku, spędzonych z dala od dorosłych i cywilizacji, w niedostępnym miejscu w górach. Planują dotrzeć do zdawałoby się nieosiągalnej kotliny otoczonej kilkusetmetrowymi ścianami skalnymi – do samego Piekła, niewidzianego jeszcze przez nikogo, o którym krążą tylko legendy. Wbrew pozorom wycieczka ta może być odnalezieniem raju, w przeciwieństwie do tego, co czeka ich po powrocie. Piekło tworzą ludzie.
Autorem serii „Jutro” jest John Marsden, australijski pisarz, pracujący wcześniej jako nauczyciel. Pierwszą książkę: „So Much To Tell You”, napisał z myślą o swoich uczniach. „Jutro” jest powieścią sensacyjno-przygodową, opisującą życie młodych ludzi podczas wojny, która opanowała cały ich kraj.
„Jutro” jest napisane bardzo realistycznie, podczas lektury nie było mi trudno wczuć się w przedstawioną sytuację. To, co czuli bohaterowie, ich sposób myślenia i postępowanie wydawały mi się proste i logiczne. Akcja powieści skupia się na walce o przetrwanie w zupełnie innym świecie. Czasem pędzi naprzód, gdy nastolatki wpadną na kolejny genialny pomysł, innym razem zwalania, opisując bezpieczne życie w Piekle. Z jednej strony obraz sytuacji przemawia do czytelnika, a z drugiej trudno mi było uzmysłowić sobie, że jest to realne, że to mogłam być ja, a nie Ellie czy Homer. A przecież nie mamy tu nic z fantastyki, tylko odzwierciedlenie realiów świata, w jakim żyjemy.
Język powieści jest prosty w odbiorze, a jako że mamy tu narratora pierwszoosobowego w osobie uczestniczki wydarzeń, chwilami jest on typowo młodzieżowy. Pomimo charakterystycznego dla takiego języka słownictwa, nie spotkamy się z głupimi wynurzeniami nastolatki. Ellie wiernie opisuje historię, która spotkała ją i jej rówieśników, z perspektywy czasu. Oprócz wartkiej akcji raczy nas także swoimi przemyśleniami, które są dość głębokie, a czasem wydawały mi się wręcz nużące. Ale w końcu, po przeżyciu takiego piekła, nie patrzy się już na świat w ten sam sposób. Człowiek stara się zdać sobie sprawę z tego, co ma na wyciągnięcie ręki, traktując wcześniej jako coś oczywistego, należącego się mu i nawet nie zdając sobie sprawy, że może to utracić.
W „Jutrze” zapoznajemy się z ośmiorgiem głównych bohaterów, bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń. Są to osobowości zupełnie różne i oryginalne: Ellie, oczami której poznajemy świat powieści; kierująca się swoimi zasadami moralnymi Robyn, delikatna i eteryczna Fi, zwariowany Homer, sympatyczna Corrie, osiłkowaty Kevin, miłośnik używek Chris i Lee, syn właścicieli restauracji. Teraz nie ma już znaczenia, jakimi ludźmi byli w przeszłości, bo na skutek wojny i przejść z nią związanych, każde z nich przechodzi głęboką przemianę, odkrywając w sobie istnienie cech, które umożliwią im przetrwanie w trudnych czasach.
„Jutro” to powieść dla młodzieży, ale nie tylko. Opisuje życie zwykłych nastolatków, którym przyszło walczyć o przetrwanie w niezwykłych okolicznościach. Lektura daje do myślenia: co Ty byś zrobił, gdybyś wrócił do domu, w którym nie ma nikogo? Gdyby z dnia na dzień w Twoim kraju wybuchła wojna? Czy schroniłbyś się w bezpiecznym miejscu, czy może walczył o wolność? „Jutro” to wciągająca powieść, którą warto przeczytać.
Moja ocena: 8,5/10
Moja ocena: 8,5/10
Cała seria jeszcze przede mną jednak mam ambitny plan WRESZCIE się z nią zapoznać :)
OdpowiedzUsuńOd jakiegoś czasu książka "zasiedla" półkę z książkami, ale jakoś wciąż nie jest przeczytana ;)
OdpowiedzUsuńInteresująca recenzja, która bardzo wiele mówi o książce. Czytałam już kilka opinii o serii, ale tak naprawdę dopiero Twoja opinia wzbudziła maje zainteresowanie tym tytułem. Nie wykluczam, że kiedyś sięgnę po tę serię.
OdpowiedzUsuńBędę chyba ostatnią osobą, która przeczyta tą serię :) Jestem jej bardzo ciekawa, tylko czas mi za szybko ucieka..
OdpowiedzUsuńKsiążkę mam jeszcze przed sobą. Zbiera same pozytywne opinie, więc postaram się ją dorwać jak najszybciej. :)
OdpowiedzUsuńŚwietna książka i ogólnie bardzo dobra seria. Mi też bardzo przypadła do gustu:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!!
Ja to mam pożyczone, stoi na półce i kurde nie mam kiedy czytać. A tak wszyscy zachęcają i chwalą.
OdpowiedzUsuńŚwietna książka, miło ją wspominam i czekam tylko aż będę miała chwile wolnego czasu, aby zabrać się za kolejne części, które już czekają na półce ;)
OdpowiedzUsuńMam tą ksiązke na półce i ciągle mi brakuje czasu żeby się za nia zabrać.:(
OdpowiedzUsuńChcę się w końcu za nie zabrać xD
OdpowiedzUsuńJa również mam tą książkę w planach, ale ciągle pojawia się jakaś sprawa bardziej nagląca i w ogóle nie mogę się za tą książkę zabrać :)
OdpowiedzUsuńAh..ile to ja się pozytywnych opinii na temat tej książki jeszcze naczytam?! Muszę w końcu wziąć się w garść i kupić- bo niewątpliwie ta seria mnie ciekawi i intryguje :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńciekawi mnie ta seria, zwłaszcza że zbiera same pozytywne opinie, ale jeszcze jej nie zaczęłam czytać
OdpowiedzUsuńUwielbiam serię ,,Jutro''. Przeczytałam już 4 tomy z tego cyklu i czekam z niecierpliwością na piątą część.
OdpowiedzUsuńZaciekawiła mnie ta książka. Z pewnością postaram się ją przeczytać w najbliższym czasie :)
OdpowiedzUsuńZapraszam Cię również na mojego nowo powstałego bloga z recenzjami książek.
public-reading.blogspot.com
Na pewno przeczytam, mam już pierwszą część na półce tylko czasu wiecznie brak. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńJedna z lepszych serii, które czytałam/czytam ;)
OdpowiedzUsuń