niedziela, 5 maja 2013

Nieustraszony - Cornelia Funke
W poprzednim tomie o przygodach Jakuba Recklessa, młodzieniec musiał zmierzyć się z klątwą, która dotknęła jego młodszego brata. Will został zraniony przez goyla na skutek czego zaczął zmieniać się w kamień. Powoli zatracał swoje człowieczeństwo, a żadne magiczne sztuczki nie były w staniu mu pomóc. Ukochana Willa wraz z jego bratem usilnie walczyli o chłopaka i w końcu udało im się odkryć ryzykowny sposób na jego ocalenie. Nie byli pewnie konsekwencji poświęcenia Jakuba, ale Wy, Drodzy Czytelnicy, już je znacie, prawda? Jeśli poznaliście „Kamienne ciało” wiecie, jak potoczyły się wypadki. Koniec końców Will i Klara opuścili świat po drugiej stroni lustra i wrócili do swojego bezpiecznego życia. To Jakubowi przyszło zapłacić najwyższą cenę, ale wiadome było, że Czerwona Nimfa nie daje nic za darmo. Teraz to na Jakubie ciąży klątwa, która wkrótce doprowadzi do jego śmierci. Młodzieniec ma niewiele czasu, zostało mu może kilka miesięcy życia. Nie zaprzestaje jednak walki i w końcu pojawia się promyk nadziei, że może nie jest ona z góry przegrana.

Cornelia Funke to znana niemiecka pisarka, twórczyni takich powieści jak „Atramentowa Trylogia” czy „Król złodziei”. Jest to jedna z moich ulubionych autorek, uwielbiam obecną w jej książkach nutę baśniowości, wspaniałych bohaterów, których nie sposób nie pokochać czy wreszcie ich niesamowite przygody. Niestety rozczarowałam się pierwszą częścią jej najnowszej serii „Reckless”. Jesteście ciekawi, czy moje wrażenie z lektury kontynuacji były podobne? Najpierw opowiem Wam trochę, jaki jest główny zamysł tych książek. Otóż głównym bohaterem jest Jakub Reckless, który przez przypadek trafia do świata po drugiej stronie lustra. Seria „Reckless” opiera się w znacznej mierze na baśniach i rozmaitych historiach, tych bardziej i tych mniej znanych. Nie zabraknie też opowieści z życia poszukiwacza skarbów, bo tą właśnie profesją trudni się Jakub.

Dwie dusze w jednym ciele. Mam nadzieję, że twoja człowiecza cząstka ostatecznie nie zwycięży. Ludzie tak trudno zawierają pokój ze światem.

Do pierwszej części serii miałam sporo zastrzeżeń i pewnie dlatego trochę nieufnie podeszłam do kontynuacji, jednocześnie licząc na coś wartego uwagi. Początek książki potraktowałam z dystansem, miałam drobne problemy z „wciągnięciem się” w tę historię i obawiałam się powtórki z „Kamiennego ciała”. Na szczęście w przypadku „Nieustraszonego” moje późniejsze wrażenia były zupełnie inne. Zbawienne dla książki okazało się pozbycie się Willa i Klary, ponieważ zachowanie bohaterów prowadziło do dziwnych sytuacji i powstania tzw. „miłosnego trójkąta”, który znacznie osłabiał moje zainteresowanie akcją. W „Nieustraszonym” z czworga bohaterów pozostają jedynie Jakub i Lisica, między którymi utrzymuje się nić porozumienia. Jest to bardzo delikatne uczucie, które objawia się bezgraniczną lojalnością i troską o drugą osobę, brak tu pustych słów i głębokich deklaracji, bohaterowie tak naprawdę nie wyznają swoich uczuć, może nawet o nich nie wiedzą. Dlatego też nie musicie się obawiać naciąganych miłosnych bajdurzeń.

Oczywiście oprócz Jakuba i Lisicy pojawia się kilku innych bohaterów, równie ciekawych i tajemniczych, towarzyszących im w wędrówce, ale także tych z przeciwnego obozu. Możemy poznawać losy postaci konkurujących z Jakubem, im również poświęcono sporo stron. Dzięki tej różnorodności nie znudzimy się tą historią, gdyż na rozgrywające się wydarzenia patrzymy z różnej perspektywy. „Nieustraszony” jest także obszerniejszy od „Kamiennego ciała” co wychodzi mu na dobre, gdyż czytelnik bardziej przywiązuje się do bohaterów, a i autorka ma większe pole do popisu w kwestii snucia opowieści na temat świata przedstawionego. W tej kwestii nie mam jej nic do zarzucenia. Uwielbiam poznawać historie dotyczące przeszłości krainy, mieszkających w niej stworzeń, dawnych przygód Jakuba. Jest ciekawej, bo więcej czasu poświęcono roli młodzieńca jako poszukiwacza skarbów.

Oboje zatrzymaliśmy się między epokami, prawda? Nosimy przeszłość na skórze, ale przyszłość jest zbyt głośna, by ją ignorować.

O ile poprzednia część była dość przewidywalna, z tą jest zupełnie inaczej. Nie sposób przewidzieć jak dalej potoczy się akcja, byłam nieustannie zaskakiwana przez rozmaite intrygi, niewłaściwe zakończenia baśni, nie sposób do końca poznać świat po drugiej stronie lustra. Dobrze przypuszczałam, że „Kamienne ciało” jest dopiero wstępem do prawdziwej przygody, bo w „Nieustraszonym” Funke wyciąga asy z rękawa i zasypuje nas nawałem świetnych bohaterów i nieznanych nam dotąd historii. Gdy już poznacie ten świat nie będziecie chcieli wracać do rzeczywistości, która jest duża mniej ciekawa niż pomysły autorki. Co jeszcze mogę powiedzieć, Funke nie mogła mnie rozczarować.

Moja ocena: 8.5/10

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Egmont.
Wyzwanie: Czytam fantastykę


Reckless:

1.Kamienne ciało
2.Nieustraszony
3. ?19 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie zabrać się za tę trylogię, bo uwielbiam Funke - stworzony przez nią Atramentowy Świat kompletnie mnie oczarował. :) Mam nadzieję, że z tym w "Reckless" będzie podobnie. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. W przyszłości pewnie zajrzę, ale zacznę od pierwszego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam w planach, ale z ciekawości chyba poszukam pierwszego tomu

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, Ty już jesteś po lekturze drugiego tomu! Ale chyba Ci nie zazdroszczę, bo ja zaczęłam i czyta mi się naprawdę przyjemnie :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłam wolniej czytać, na dłużej by starczyło ;)

   Usuń
 5. Czytam jedynie pozytywne recenzje książek tej autorki więc chyba pora sięgnąć po jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach, ale muszę znaleźć pierwszą część ;) Corneli Funke pisze niesamowicie dobre książki!

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. O wiele lepszy tom. :D Pokochałam autorkę za tą serię! <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo, bardzo podobała mi się "Atramentowa trylogia", "Król złodziei" też był zresztą fajny. Myślałam o tym, żeby przeczytać "Kamienne ciało", ale do tej pory jakoś nie wyszło. Może jednak się w końcu zabiorę za "Reckless" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wypożyczyłam pierwszy tom, ale chyba oddam, bo coś nie przypadł mi do gustu ;/ Po ten raczej też nie sięgnę, mimo że jest lepszy od poprzedniego. Jakoś nie jestem do tej serii przekonana ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też pierwszy się średnio podobał albo nawet mniej, ale miałam drugą część już i zaskoczyła mnie pozytywnie, więc warto przebrnąć :)

   Usuń
 10. Z tego co zdążyłam się zorientować to za stara jestem na tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli nie tylko ja odniosłam wrażenie, że druga część przewyższa pierwszą finezją, fabułą i klimatem:-) Bardzo się zżyłam z bohaterami, co zresztą nie powinno dziwić, zważywszy, że z książką kontakt miałam naintensywniejszy z możliwych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Cieszę się, że zdecydowałaś się dołączyć do mojego wyzwania "Czytam Fantastykę" :) Życzę wielu interesujących fantastycznych lektur :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. recenzja dodana do wyzwania,
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam pierwszą część na półce, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać. :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety ale ta seria wg mnie nie interesuje, ale może kiedyś zmienię zdanie:)

  OdpowiedzUsuń