niedziela, 20 stycznia 2013

Ostatnia spowiedź - Nina ReichterAlly to młoda kobieta, która przeprowadza się do Lyonu, zamierzając rozpocząć studia w tym mieście. Niestety nie może sama decydować o sobie, ponieważ jej życie podporządkowane jest zachciankom rodziców, w końcu to oni ją utrzymują i kupują jej mieszkanie. Nawet związek, w którym trwa, jest wbrew jej woli, do Christophera nie czuje zupełnie nic. Dotychczasową obojętność w stosunku do niego zaczyna zastępować niechęć i odraza. Dziewczyna dusi się w tym związku, ale wie, czego oczekują rodzice. Z kolei Bradin jest gwiazdą niemieckiego zespołu, który właśnie podbija Stany Zjednoczone. Kochają go tysiące fanek, często miłością szaloną i niebezpieczną. Życie idola nie jest takie przyjemne jak się wydaje, chłopak chciałby czasem być zwyczajną osobą i odciąć się od popularności. W chwilach kryzysu ratuje go rodzinny dom, a brat Tom zawsze go wspiera.

„Ostatnia spowiedź” to historia dwojga ludzi, pochodzących z zupełnie odmiennych światów. Kiedy zrządzeniem losu spotykają się lotnisku, szybko nawiązuje się miedzy nimi nić porozumienia. Kilka godzin spędzonych razem wywołuje iskrę, która poddana licznym próbom, w końcu przekształca się w szalejący płomień. Ally stara się postępować rozsądnie i trzymać Bradina na dystans, ze względu na rodziców i związek z Christopherem. Z kolei Bradin nie wyjawia dziewczynie najważniejszego – kim jest. Jaki jest sens miłości, która zaczyna się kłamstwem? „Ostatnia spowiedź” pokazuje też najgorsze strony bycia gwiazdą- brutalny świat show-biznesu, psychofanki, plotki w brukowcach, brak prywatności.

Wbrew mylącemu nazwisku na okładce książki, Nina Reichter to pseudonim Polki, która historię Bradina i Ally opisała najpierw na swoim blogu. Cała treść została z niego usunięta, autorka dokonała kilku poprawek i tak do księgarni trafiła „Ostatnia spowiedź”, która będzie wydana w formie trylogii, na razie mamy tylko część pierwszą. A jak wrażenia? Do książki podchodziłam początkowo sceptycznie, jednak przeczytałam pozytywną recenzję, a potem dowiedziałam się, że są chyba tylko same takie! Coś w tym musi być, że taki fenomen – pomyślałam i z chęcią przyjęłam propozycję zrecenzowania książki.

Pomysł na fabułę jest faktycznie ciekawy, podobało mi się przedstawienie miłości między ludźmi z różnych środowisk, ale wbrew pozorom nie to przyczyniło się do tego, że książkę odebrałam pozytywnie. Uczucie łączące bohaterów jest wyidealizowane, a wielkich słów i deklaracji było za dużo jak na mój gust. Za to kulisy życia światowej gwiazdy przedstawiono ciekawie. Niebezpieczne psychofanki, listy z groźbami, ciągła presja ze strony wytwórni i tych, dla których zespół pracował czyniły lekturą bardziej realną i niekiedy elektryzującą. Poza tym niby się nie wczuwałam w te romantyczne świergoty, ale za to przy niektórych scenach strasznie się denerwowałam i emocjonowałam. Pomiędzy Ally i Bradinem jest tak wiele głupich nieporozumień, nie potrafią się dogadać i wolą tworzyć własne teorie niż porozmawiać. Czasem ich pomysły były wręcz absurdalne! Ale z drugiej strony humor jest plusem tej książki, bo nie raz się uśmiałam przy zabawnych sytuacjach czy dialogach.

Bohaterowie książki są bardziej lub mniej dopracowani, na pewno Ally należy do tych mniej ciekawych i trochę irytujących osóbek (głównie ze względu na niezdecydowanie i może tchórzostwo), choć wciąć postrzegam ją jako sympatyczną postać. Za to Bradina bardzo polubiłam, pomimo tego idealnego i nieskalanego uczucia jakie żywił do Ally. Chłopak zdobył moje serce swoją nieporadnością, dobrą wolą i urokiem osobistym, to chyba najlepszy bohater w tej książce. Z kolei jego brat Tom budził we mnie wręcz przeciwne uczucia. Nie znoszę go i mam nadzieję, że jeszcze dostanie po nosie w kolejnej części!

Książkę można chyba uznać za wzruszającą, choć ja przy niej nie płakałam. Zakończenie mogło wywołać łzy, ale ja w nie nie uwierzyłam, autorka chce nas oszukać, ja to wiem i nie będę się martwić na zapas. Wielkim plusem jest język, który zaspokaja potrzeby estetyczne czytelnika. Wulgaryzmy występują tylko w dialogach, ale poza tym słownictwo jest bogate. Książka ma sporo zalet, pomysł jest dobry, bohaterowie w większości też, ale niestety za mało się dzieje. Moim zdaniem „Ostatnia spowiedź” jest zbyt statyczna, za dużo wyznań miłości, rozmów, rozmyślań. Przydałoby się jej trochę ekspresji, bo gdy akcja przyspieszała bawiłam się dobrze, ale często się też nudziłam. Książkę czytałam ponad tydzień, strasznie długo mi to szło, bo jakoś nie paliłam się, żeby ją wziąć do ręki. Nie wciąga tak, jak mogłabym sobie życzyć. Jednak ze względu na ciekawy pomysł oceniam ją pozytywnie i chętnie zapoznam się z kontynuacją.

 Moja ocena: 7/10


22 komentarze:

 1. Jedni uwielbiają tą książkę, inni jej nienawidzą. To chyba pierwsze recenzja, jaką czytam taka po środku. Książka mnie ciekawi, wiec kiedyś może po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ostatnia spowiedź" wciąż przede mną; mam wielką ochotę na nią, ale nie wiem kiedy znajdę czas ;c

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka cały czas przede mną i z chęcią się z nią zapoznam. Może nie jestem fanką tego gatunku, ale trzeba spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ale to BARDZO chciałabym ją przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam. Mi się podobała. Miała w sobie wiele wad, ale też i zalet. Miło spędziłam przy niej czas, a to chyba najważniejsze. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać jak tylko wpadnie mi w ręce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio natrafiłam na kilka słabych opinii tej książki i mój entuzjazm troszkę ostygł, ale i tak w każdym razie mam ją w czołówce listy "must have" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nieważne ile recenzji tej książki bym przeczytała; żadna mnie nie znudzi. Lubię zapoznawać się z odmiennymi opiniami. Ja osobiście "OS" pokochałam, jednak zgadzam się z Tobą w niektórych kwestiach. Po pierwsze chociaż zawsze uwielbiałam te 'złe' charaktery męskie typu; Damon, Jacob, Gale; Kishian to tutaj Tom w ogóle nie wzbudził mojego zainteresowania. Taki ciągnięty na darmo trójkąt. Jeżeli zaś chodzi o refleksje to mi się one bardzo podobały. Z natury jestem chyba romantyczką bo to wszystko mnie wciągnęło. Czekam, więc na drugą część!

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna recenzja. :) Ja sama pewnie książkę przeczytam, ale zobaczymy, jak mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Leży u mnie na półce, ale nie wiem kiedy znajdę na nią czas. Zapowiada się ciekawie, mnóstwo pozytywnych recenzji też robi swoje, ale zobaczymy jak to w rzeczywistości będzie wyglądało ;) Aczkolwiek jestem pozytywnej myśli.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś tak dziwnie mam z tą książką. Chcę ją przeczytać, a za chwilę to mija... I tak cały czas. I się nie mogę zdecydować ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Koniecznie muszę dorwać tę książkę w swoje ręce :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka zbiera większość pozytywnych recenzji, ale niestety ja się nie zaliczam do grona zachwyconych tą historią. Bohaterowie sztampowi, wątek brutalnego świata gwiazd i fanek ogarniętych obsesją potraktowany dość pobieżnie. Dla mnie zakończenie ma sens, ale tylko pod warunkiem, że autorka nie wywinie numeru, którego większość czytelniczek pewnie oczekuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawdę napisała to Polka?
  Książka bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio sporo słychać o tej książce. Recenzje są różne. Muszę ją przeczytać i sama się przekonać czy jest warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Spotykam same pozytywy dlatego sama muszę się przekonać czy rzeczywiście taka fajna:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zauważyłam ostatnio że wiele osób sobie tą pozycję chwali. Póki co natrafiłam bowiem na same w miarę pozytywne opinie. Może powinnam się przekonać na własnej skórze czy warto?

  OdpowiedzUsuń
 18. Wiele dobrego o niej słyszałam, przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 19. Przemyślę to jeszcze, ale może być to bardzo ciekawa lektura, jednak nie wiem, czy mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 20. A mi nie przeszkadzały liczne wyznania miłości. Po prostu uwielbiam romanse a ta powieść stała się moim numerem jeden wśród wszystkich przeze mnie przeczytanych. Po prostu kocham <3

  OdpowiedzUsuń
 21. Sporo się słyszy ostatnio o tej książce, poza tym większość recenzji wręcz pieje z zachwytu nad nią. Nie jestem zdecydowana, czy po nią sięgnąć, czy nie. ;)

  OdpowiedzUsuń